niedziela, 21 sierpnia 2011

Skąd Pochodzi Nazwa Technologii Bluetooth

Bluetooth to standard darmowej komunikacji bezprzewodowej pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, typu komputer, telefon, klawiatura etc. I chociaż w dzisiejszych czasach  trudno byłoby znaleźć osobę, która nie słyszała o tej technologii, to geneza samej nazwy Bluetooth już nie jest tak powszechnie znana. Skąd to się wzięło?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się czym kierowała się firma Ericsson, nazywając swój wynalazek właśnie tym zlepkiem dwóch angielskich słów blue (niebieski) tooth (ząb). Co to ma wspólnego z komunikacją bezprzewodową?
Trzeba by cofnąć się do roku 1994, kiedy to zatrudnieni w szwedzkiej firmie Ericsson, Jaap Haartsen i Sven Mattisson opracowali technologię, której zamysł był taki aby zaproponować jeden zunifikowany system zastępujący wszystkie protokoły oferowane przez konkurencję, w tym nieco podstarzały już wtedy RS-232. Wówczas właśnie swój wynalazek postanowili nazwać od przydomka XX wiecznego króla duńskiego Haralda I Sinozębego (Harald Blåtand Gormsson). Z angielskiego duńskie słowo "Blåtand" tłumaczy się właśnie jako Bluetooth.

Legenda głosi, że król Harald swój przydomek otrzymał ze względu na wyjątkową słabośc do jagód, które spożywał tak regularnie i w takich ilościach, że zabarwiły mu zęby na niebiesko.

Harald I kontynuując starania swojego ojca, zjednoczył wszystkie plemiona duńskie w jedno wielkie królestwo około 970 roku. Niestety był w stanie utrzymać to zjednoczenie jedynie przez kilka lat. Podobnie standard Bluetooth ma za zadanie "zjednoczyć" różne technologie: komputery, aparaty cyfrowe, telefony komórkowe.

Logo Bluetooth to połączenie dwóch znaków alfabetu runicznego:

  HaglazBerkananodpowiedników w alfabecie łacińskim liter H i B.

Kilka dodatkowych faktów:
  • Mimo, że technologia Bluetooth została stworzona z myślą o komunikacji urządzeń przy niskim poborze mocy i w niewielkiej odległości, przy zastosowaniu anten kierunkowych o odpowiednim skupieniu udało się osiągnąć zasięg  ponad 1.5 kilometra. Standardowy zasięg najpowszechniejszego protokołu Bluetooth Class 2 to 10 m.
  • Prawie 95% telefonów komórkowych wyposażonych jest w technologię Bluetooth
  • Złodzieje do wykrywania pozostawionego w samochodach sprzętu z Bluetooth używają własnych urządzeń z interfejsem Bluetooth. 
  • Od 1998 r. standard Bluetooth jest zarządzany przez Bluetooth SIG (Special Interest Group), do której należy obecnie ponad 14.000 firm telekomunikacyjnych na całym świecie, takich jak Ericsson, IBM, Toshiba, Intel, Nokia, itp.
  • Harald I Sinozęby był synem Gorma Starego i Tyry Donebod. Na słynnym kamieniu z Jelling kazał umieścić napis: "Król Harald zlecił postawienie tego pomnika dla Gorma, swego ojca, i Tyry, swojej matki – ten Harald, który rządził Danią i całą Nordią i który uczynił Duńczyków chrześcijanami." Te kamienie są szczególnie znane w Danii ponieważ uznawane są za świadectwo chrztu tego państwa.5 komentarze:

Aaaa... Nurtowało mnie już od jakiegoś czasu to pytanie "Dlaczego Bluetooth?!". Teraz już wiem. :)

"...od przydomka XX wiecznego króla..."

to w dwudziestym wieku Dania była zamieszkana przez plemiona

Może ten Harald był taki stary pił sok z jagód i długo żył ?

XX wiek to pewnie literówka, powinno byś X - wieczny.

"Haraldr Blátönn", "Harald Blåtann", lub "Harald Blåtand" to X-wiek a dokładnie ur. 910, zm. 986 (czyli ~ czasy naszego Mieszka I). Ciekawy artykuł.

Prześlij komentarz

Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy.

Share

Widgets

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Podziel się

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More