wtorek, 23 sierpnia 2011

Serfowanie W Sieci Dobrze Wpływa Na Wydajność W Pracy

Buisness woman at the desk office with computet
Naukowcy dali nam do ręki dobry argument do obrony przed szefem w sytuacji kiedy zostaniemy przyłapani na przeglądaniu stron internetowych. Już nie trzeba będzie się tłumaczyć i przepraszać, wystarczy wyjaśnienie, że podnosimy w ten sposób swoją wydajność na stanowisku pracy. Jak wskazują wyniki badań, serfowanie w sieci zmniejsza poziom stresu i podnosi produktywność pracowników.

Badacze przeprowadzili eksperyment na 96 studentach dzieląc ich na trzy grupy:  grupa "kontrolna", grupa "przerwa śniadaniowa" i grupa "internauci".  Po powrocie z przerwy, każdy ze studentów został poproszony o zaznaczenie w ciągu 20 minut jak największej ilości liter "e" w przykładowym tekście. Naukowcy odkryli, że osoby, które czas wolny od pracy poświęciły na przeglądanie stron internetowych znacznie lepiej poradziły sobie z wykonaniem zadania, wykazując przy tym mniejszy poziom wyczerpania psychicznego i nudy oraz wyższy poziom zaangażowania.

Autorzy badań, Don Chen i Vivien Lim z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze, napisali w swoim raporcie, że przeglądanie stron internetowych pełni ważną funkcję regeneracyjną. Dodając przy tym, że serfując w sieci ludzie wybierają te strony, które lubią. To tak jak wypicie kawy czy przekąszenie czegoś. Przerwa w pracy staje się w ten sposób przyjemniejsza i pozwala w większym stopniu zregenerować siły.

Wyniki badań Dona Chen i Vivien Lim stoją w opozycji do artykułu Amerykanina Nicholasa Carra opublikowanego w czasopiśmie Atlanic pod prowokacyjnym tytułem "Czy Google nas ogłupia?" Zawarł on w nim tezę, iż tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego, że informacje serwowane są nam w kilkuzdaniowych kawałkach, że na niczym nie możemy się skoncentrować przez dłuższy okres czasu i poświęcić temu więcej uwagi.

I komu tu wierzyć?

Na podstawie: dailymail.co.uk0 komentarze:

Prześlij komentarz

Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy.

Share

Widgets

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Podziel się

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More