wtorek, 4 października 2011

Neft Dashlari - Naftowe Miasto Na Morzu

Jedyne takie miejsce na ziemi. Powstało z polecenia Stalina po tym jak radzieccy naukowcy odkryli pośrodku Morza Kaspijskiego złoża ropy naftowej. Odległość od najbliższego lądu to 6 godzinna podróż statkiem.

Koszty i straty jakie poniósł Związek Radziecki podczas II Wojny Światowej były ogromne. Poza wielkimi stratami w ludziach kraj ten borykał się z problemami niedoboru dóbr naturalnych w tym także ropy naftowej. Następstwem tego była wielka mobilizacja rzeszy naukowców do poszukiwania nowych złóż 'czarnego złota'. Odkrycie jakiego dokonali na środku Morza Kaspijskiego, doprowadziło wprost do decyzji Stalina o budowie jedynego w swoim rodzaju miasta, nazwanego Neft Dashlari (Naftowe Kamienie). Odkryli bowiem na wypłyceniu pas czarnych skał, a pod nimi ogromne złoża ropy naftowej.


W roku 1949 ściągnięci z całego obszaru ZSRR więźniowie i komsomolcy wybudowali 2 000 szybów naftowych, 300 km łączących je mostów, bloki mieszkalne, dom kultury oraz fabrykę lemoniady.


Od czasu rozpadu Związku radzieckiego Neft Dashlari znajduje się na terenie Azerbejdżanu. Czasy świetności ma już dawno za sobą i powoli podupada. Na stałe mieszka tam jednak i pracuje około 2 500 mieszkańców.
 

Szwajcar Marc Wolfensberger jako jedyny zachodni filmowiec uzyskał zgodę na dopłynięcie do Neft Dashlari i nakręcenie filmu dokumentalnego "La Cite du Petrole", ukazującego losy tego miejsca.

Zwiastun filmu La Cite du Petrole

Źródło

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy.

Share

Widgets

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Podziel się

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More