piątek, 9 września 2011

Druga Młodośc Malucha

Kto by się spodziewał, że po 11 latach od zakończenia produkcji Fiata 126p w Polsce, wróci on w chwale do świata żywych. Stało się tak za sprawą chińskiej firmy Great Wall Motor z Szanghaju, która od czerwca tego roku uruchomiła produkcję słynnego "Malucha" i ma w planie wypuścić ich ze swojej fabryki 400 000 sztuk rocznie.

Swoje korzenie Fiat 126p ma we Włoszech, gdzie powstał i był produkowany w latach 1972 – 1980. Nad Wisłę trafił w 1973 roku gdzie stał się najbardziej popularnym samochodem na drogach i jednocześnie obiektem westchnień i pragnieniem wielu polskich rodzin. Produkcji "Malucha" zaprzestano w 2000r., ale teraz wraca pod nazwą Hung – Du 1.

Che Li, główny inżynier Great Wall Motors uważa, że samochód jest niemalże idealny i nie planuje wprowadzać w nim żadnych większych zmian poza wysokością foteli i kierownicy. Jak twierdzi, dzięki temu, że samochód jest małolitrażowi i niewielki, a przy tym pomieści 5 osób doskonale wpisuje się w krajobraz Chin. Ponadto niewielkie koszty produkcji pozwolą na stworzenie samochodu dla każdego mieszkańca Chin. W niedalekiej przyszłości Che Li planuje również wyposażyć "Malucha" w napęd elektryczny oraz część produkcji eksportować do innych krajów.

Na tym jednak nie koniec planów Great Wall Motors. W przygotowaniu jest bowiem model z napędem 4x4, który ma być wyposażony w mocniejszy silnik, a klientami docelowymi mieszkańcy miejscowości położonych w górzystych terenach Chin. Opracowywana jest także wersja Pick-Up o ładowności ok. 300 kg. oraz mini Van z powiększoną przestrzenią ładunkową.

Swego rodzaju ciekawostką jest fakt, że Fiat 126p ma być również produkowany w wersji wojskowej z lekkim opancerzeniem i wieżyczką strzelniczą na dachu. Ma nosić nazwę Ha – hua co oznacza "mały smok". Ilość produkowanych "Maluchów" w wersji militarnej ma dorównać tej cywilnej.

Może pewnego dnia usłyszymy w wiadomościach, że polskie Fiaty 126p brały udział w walkach na froncie w Azji? Kto wie?

2 komentarze:

Prześlij komentarz

Autor bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy.

Share

Widgets

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Podziel się

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More